Nawet jeżeli w danej chwili nie planujemy brania kredytu, nie można wykluczyć, że w przyszłości nie będziemy chcieli tego zrobić. Aby go otrzymać i wynegocjować naprawdę korzystne warunki spłaty, nie wystarczą jedynie odpowiednie zarobki. Sprawdzeniu ulega także historia kredytowa. Składają się na nią wszystkie informacje dotyczące wszystkich naszych aktualnie spłacanych oraz wcześniejszych zobowiązań, zgromadzone w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Dotyczy to również zakupów na raty, debetów na koncie oraz kart kredytowych.
Dzięki takim działaniom BIK ocenia, z jakim ryzykiem wiąże się udzielenie nam pożyczki. Po złożeniu wniosku o dany produkt kredytowy banki wysyłają zapytanie o historię kredytową interesanta. Jeśli wszystko zostało opłacone na czas, instytucja finansowa ma podstawy, aby założyć, że kolejne zobowiązania będą spłacane w określonym terminie.
Jak zbudować dobrą historię kredytową?
Obraz rzetelnego kredytobiorcy możemy zbudować przede wszystkim poprzez pilnowanie terminowości spłat. Warto rozważyć zakup jakiegoś sprzętu na raty, czy wzięcie małego kredytu. Jednym z najprostszych sposobów na zwiększenie swojej wiarygodności jest też regularne i rozsądne korzystanie z karty kredytowej.
Podczas spłacania zobowiązań warto wyrazić zgodę na przetwarzanie danych. Dzięki temu instytucje bankowe zobaczą, że wcześniejsze kredyty były opłacone zgodnie z harmonogramem.
Zbyt wiele kredytów wziętych w tym samym czasie może sprawić, że bank uzna kolejne zobowiązanie jako znaczące obciążenie.
W sytuacji, kiedy przewidujemy problemy związane ze spłatą określonego zobowiązania, warto skontaktować się z bankiem i ustalić nowe zasady pobierania należności. Zwlekanie z zapłatą pogarsza historię kredytową.
Brak historii kredytowej w rejestrze BIK może sprawić, że bank będzie wobec nas nieufny i niechętnie spojrzy na możliwość udzielenia nam pożyczki. Dlatego zachęcam do jej przemyślanego budowania.