Banki posiadają wiele ofert kredytowych. Do jednych z najbardziej popularnych należą kredyty gotówkowe, które możemy przeznaczyć na dowolny cel oraz kredyty hipoteczne, z przeznaczeniem na zakup mieszkania lub wybudowanie domu.
Wśród zobowiązań, szczególnie ważną rolę odgrywają kredyty budowlane, pozwalające sfinansować kosztowną inwestycję. Wiele osób zastanawia się, czy są one tym samym co kredyty hipoteczne. Istnieje jednak sporo różnic między nimi.
Uzyskanie finansowania na budowę domu może być bardziej czasochłonne i skomplikowane niż w przypadku kredytu hipotecznego. Pierwszym i najważniejszym wymogiem, niezbędnym do rozpoczęcia procesu kredytowania jest posiadanie działki budowlanej. Dlatego wybierając to rozwiązanie, powinniśmy odpowiednio wcześnie dokonać wyboru i zakupu gruntu pod budowę. Chociaż część banków jest gotowa jednocześnie skredytować zakup ziemi oraz postawienie budowli, to i tak będą one wymagały wkładu własnego. Dlatego niewątpliwym plusem zakupu ziemi jest fakt, że banki traktują taką inwestycję jako wkład własny. Instytucje finansowe wypłacają kolejne transze kredytu wraz z postępem prac budowlanych. Przed podpisaniem umowy należy dostarczyć do banku następujące dokumenty:
- zaświadczenie o dochodach,
- akt notarialny potwierdzając nabycie i własność działki,
- odpis z księgi wieczystej,
- dziennik budowy,
- pozwolenie na budowę,
- projekt budowlany,
- warunki zabudowy oraz plan zagospodarowania terenu,
- kosztorys z etapami budowy.
Bank może automatycznie zablokować wypłacanie finansowania, a następnie zerwać umowę o kredyt jeśli prace budowlane nie będą wykonywane zgodnie z planem budowy lub gdy otrzymywane pieniądze zostaną wydane niezgodnie z ich przeznaczeniem. Dlatego bardzo ważne jest ustalenie harmonogramu i dokładne rozplanowanie prac, a także ścisła współpraca z ekipą budowlaną.
Przed przystąpieniem do budowy należy zastanowić się, jakich środków potrzebujemy, aby pokryć wszystkie wydatki z tego tytułu. Są one bardzo zróżnicowane i mogą obejmować: zakup działki, projekty budowlane, niezbędne pozwolenia, zakup materiałów budowlanych, wynagrodzenie dla pracowników.
W momencie podpisania umowy kredytowej na kredyt budowlany, w odróżnieniu do standardowego kredytu hipotecznego, prace budowlane w większości przypadków nie są jeszcze rozpoczęte. Dlatego szacowanie wartości nieruchomości jest utrudnione, a ostateczna kwot kredytu zależy od wielu składowych, które zostają poddane ocenie analityków, zatrudnionych w instytucjach bankowych. Faktyczna ocena wartości działki oraz wycena potrzebnych materiałów i prac budowlanych stanowi podstawę uzyskania kredytu na budowę domu i otrzymania najkorzystniejszych warunków finansowania.
Jeżeli mają Państwo dotyczące kredytu budowlanego, zapraszam do kontaktu. Chętnie udzielę informacji i rozwieję wszelkie wątpliwości.