Remont domu czy mieszkania to bardzo często spory wydatek, zwłaszcza że ceny materiałów i usług budowlanych stale rosną. Jeśli nie masz wystarczających oszczędności, dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie ze środków banku. Jakie są możliwości finansowania remontu i która z nich jest najkorzystniejsza?
Karta kredytowa na drobne wydatki
Jeśli planujesz jedynie lekkie odświeżenie wnętrz i szacujesz, że koszty nie przekroczą kilku tysięcy złotych, warto rozważyć skorzystanie z karty kredytowej. Jest to rodzaj karty, który umożliwia korzystanie ze środków należących do banku. Pożyczone w ten sposób pieniądze spłacasz w określonym w umowie terminie – w całości lub ratalnie. Terminowe płatności pozwolą Ci uniknąć naliczania odsetek. Oddajesz więc tylko tyle, ile pożyczyłeś.
Jeśli posiadasz już kartę kredytową, nie potrzebne będą żadne dodatkowe formalności. W przeciwnym wypadku niezbędne będzie wnioskowanie o kartę kredytową, co wiąże się m.in. ze sprawdzeniem Twojej zdolności kredytowej.
Kredyt gotówkowy na mały remont
Kredyt gotówkowy ma wiele zalet. Przede wszystkim nie wymaga on żadnych skomplikowanych formalności ani zabezpieczeń, a uzyskane środki można przeznaczyć na dowolny cel. Jeśli więc planujesz przeznaczyć na remont kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych, kredyt gotówkowy powinien sprawdzić się najlepiej. Zobowiązanie można zaciągnąć nawet na 10 lat, dzięki czemu miesięczna rata nie będzie dla kredytobiorcy zbyt dużym obciążeniem.
Czy można wziąć kredyt hipoteczny na remont domu lub mieszkania?
Remont generalny to wydatek rzędu nawet kilkuset tysięcy złotych. Jest to zbyt duża kwota na kredyt gotówkowy. Po pierwsze, ze względu na ustawowe ograniczenia wysokości tego typu finansowania. Po drugie, będzie to zwyczajnie nieopłacalne. Jak więc pozyskać środki na remont generalny?
Najkorzystniej będzie zawnioskować o kredyt hipoteczny na remont. Wiele banków posiada tego typu produkt w swojej ofercie. Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać od banku pozytywną odpowiedź? Kredyt hipoteczny na remont działa na bardzo podobnej zasadzie, co kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości. Musisz więc przede wszystkim posiadać odpowiednio wysoką zdolność kredytową, a bardzo często także dysponować wkładem własnym. Będzie tak w przypadku chęci powiększenia kwoty kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości o dodatkowe środki na remont. Poza tym warunkiem koniecznym jest bycie właścicielem nieruchomości, która ma zostać poddana remontowi. Inną opcją finansowania większego remontu jest pożyczka hipoteczna. W przeciwieństwie do kredytu hipotecznego, można przeznaczyć ją na dowolny cel.
Oba rozwiązania posiadają szereg zalet, takich jak możliwość wnioskowania o duże kwoty, a także stosunkowo niskie oprocentowanie. Spłatę tego typu zobowiązania można rozłożyć nawet na 30 lat, dzięki czemu wysokość miesięcznej raty nie powinna drastycznie wpłynąć na domowy budżet kredytobiorcy.
Trzeba jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach – maksymalna kwota kredytu lub pożyczki na remont nie może na ogół przekroczyć 60-80% wartości nieruchomości.
Jaki kredyt na remont domu lub mieszkania wybrać?
Możliwości finansowania remontu jest naprawdę wiele. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych kredytobiorcy. By móc uzyskać najlepsze możliwe warunki umowy, warto skonsultować się z doświadczonym doradcą kredytowym. Dzięki zorientowaniu w aktualnej sytuacji rynkowej i szczegółowej analizie Twojej sytuacji, będę mógł zaproponować najkorzystniejsze możliwe rozwiązanie. Zapraszam do kontaktu.