Wysokość zarobków to jeden z kluczowych kryteriów oceny zdolności kredytowej. Są jednak grupy zawodowe, które mimo osiągania wysokich dochodów, otrzymują od banków negatywną odpowiedź na wniosek kredytowy. Należą do nich między innymi kierowcy. Dlaczego kierowcom zawodowym trudno dostać kredyt hipoteczny i czy istnieje jakieś wyjście z tej sytuacji? O tym z dzisiejszym artykule.
Ocena zdolności kredytowej kierowców
Miesięczny dochód kierowcy zawodowego, choć stosunkowo wysoki, z punktu widzenia banków nie jest do końca czytelny. Wynika to z jego specyfiki. Na pensję kierowcy składa się wynagrodzenie podstawowe (najczęściej w wysokości najniższej krajowej) i pokaźna dieta z tytułu długotrwałej rozłąki z rodziną, stanowiąca znaczną część przychodu.
Instytucje bankowe uznają dietę za dodatek do dochodu i nie uwzględniają jej przy obliczaniu zdolności kredytowej, chyba że wpływała regularnie w ciągu przynajmniej 12 ostatnich miesięcy i dysponujemy dokumentem potwierdzającym ten fakt.
Mimo specyfiki dochodu kierowcy, banki nie przygotowały ofert dopasowanych do potrzeb tego typu klientów. Kierowcy muszą więc wnioskować o kredyt hipoteczny na standardowych warunkach, co na ogół spotyka się z odmową.
Kredyt hipoteczny dla kierowcy zawodowego
Czy kierowcy zawodowi mają szansę na kredyt hipoteczny na korzystnych warunkach? Tak. Muszą jednak popracować nad zdolnością kredytową. Sposobów na to jest sporo.
Przede wszystkim warto poprosić szefa, by dietę wypłacał wraz z podstawowym wynagrodzeniem przelewem na konto. Dzięki temu bank będzie miał informację, że kredytobiorca dysponuje większą kwotą niż ta widniejąca w umowie o pracę.
Na decyzję banku pozytywnie wpłynie również wnioskowanie o kredyt z partnerem czy współmałżonkiem, zwłaszcza jeśli dysponuje on stałym dochodem z tytułu umowy o pracę na czas nieokreślony.
Dobrym pomysłem może okazać się też zgromadzenie wysokiego wkładu własnego. Obecnie większość banków wymaga, by było to 20% kwoty kredytu. Wkład własny równy lub wyższy tej wartości powinien przekonać bank do udzielenia kredytu.
Sytuacja każdego kredytobiorcy jest inna, warto więc skonsultować się z doświadczonym doradcą kredytowym, który przedstawi najlepsze rozwiązania dopasowane do indywidualnych potrzeb. Zachęcam do skorzystania z darmowej i niezobowiązującej konsultacji – na żywo lub online.